Get Adobe Flash player
Please update your Flash Player to view content.


NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO

Także chrzest Pański jest epifanią, objawieniem. W człowieku Chrystusie Jezusie zajaśniał nam blask chwały Bożej. Jezus staje w szeregu ludzi grzesznych, proszących św. Jana Chrzciciela o chrzest pokuty. Ale Ojciec nazywa Go "Synem umiłowanym", w którym ma upodobanie, a Duch Święty zstępuje na Niego i spoczywa na Nim. Poprowadzi Go na pustynię, do Galilei i Jerozolimy, na Golgotę. Żar Ducha Bożego spali tę Ofiarę wydaną na zgładzenie grzechów świata...

O Synu Ojca Jedyny,
Zrodzony dla nas z Dziewicy,
Twój chrzest, jak rosa ożywcza,
Uświęca wszystkich wierzących.

Przyszedłeś z nieba, Najwyższy,
Przyjmując postać człowieka,
By nas Twą śmiercią odkupić
I dać nam pełnię radości.

Wysłuchaj, Zbawco, łaskawie
Modlitwy swoich wyznawców:
Napełnij serca światłością,
Co Boże życie nam daje.

Pozostań z nami, o Panie,
I oddal nocne ciemności,
Z wszelkiego grzechu nas obmyj
I ulecz darem swej łaski.

O Chryste, prawdo i życie,
Niech Tobie cześć będzie wieczna,
A Ojcu z Duchem podzięka
Za objawienie nam Ciebie. Amen.  Z brewiarza.

Modlitwa: Wszechmogący, wieczny Boże, Ty podczas chrztu Chrystusa w Jordanie uroczyście ogłosiłeś, że Ten, na którego zstąpił Duch Święty, jest Twoim umiłowanym Synem, spraw, aby Twoje przybrane dzieci, odrodzone z wody i Ducha Świętego, zawsze trwały w Twojej miłości. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świetego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.


Panie, pobłogosław świat,
daj zdrowie ciałom i pocieszenie sercom.
Chcesz, byśmy się nie lękali.
Ale nasza wiara jest słaba i boimy się.
Ale Ty, Panie, nie zostawiaj nas na łasce burzy.
Modlitwa papieża Franciszka

"Boże Ojcze, Stwórco świata, wszechmogący i miłosierny, który z miłości do nas posłałeś na świat swojego Syna jako lekarza dusz i ciał, spójrz na swoje dzieci, które w tym trudnym momencie niepewności i lęku w wielu regionach Europy i świata, zwracają się do Ciebie szukając siły, zbawienia i pocieszenia. Uwolnij nas od chorób i strachu, ulecz naszych chorych, pociesz ich rodziny, daj mądrość rządzącym, energię i siłę lekarzom, pielęgniarkom i wolontariuszom, życie wieczne zmarłym. Nie opuszczaj nas w chwili próby, ale uwolnij nas od wszelkiego zła. O to Cię prosimy, który z Synem i Duchem Świętym żyjesz i królujesz na wieki. Amen. Maryjo, Uzdrowicielko chorych i Matko nadziei, módl się za nami!".
kard. Angelo Banasco (przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy)